Kağıt Nasıl Geri Dönüştürülür?

Bu önemli soruya cevap vermeden önce, size bazı faydalı bilgiler verelim istiyoruz. Geri dönüştürülen her ton kağıt sayesinde, doğayla bağlantısı olan 17 ağacı kurtarabilirsiniz.Geri dönüştürülmüş kağıt kullanmaya ilişkin basit bir karar ormanlarımızı ve onu evlerine dönüştüren güzel hayvanları kurtarmaya yardımcı olabilir. 

Bireylerin, şirketlerin ve ülkelerin “Go Green Initiative”(Çevreci Olma Girişimi) kavramını benimsediğinde tasarruf edebilecek ağaç sayısını hayal edin. İnanılmaz derecede büyük bir adım olacaktır ve ekosistemde büyük bir fark yaratacaktır.

Geri dönüşüm kağıdının çevre üzerindeki etkisi çok büyüktür. Kağıt esas olarak ağaçlardan yapılır ve geri dönüştürülmüş kağıt ürünleri kullanıldığında ağaç tüketiminden büyük oranda tarasarruf edilir. Ağaçlar kesilmediğinde toprağın korunmasına, toprak korunduğunda hayvan yaşamının sürdürülmesine yardımcı olur. Hayvan yaşamının sürdürülmesi de insanların bu eko sistemdeki varlığını koruyabilmesi için çok önemlidir. İçinde yaşadığımız ortam birbirine bağlıdır ve bir kısmı yok edildiğinde, diğer tüm zincir de etkilenmektedir. Bu sebeple kağıt geri dönüşümü ve geri dönüştürülmüş kağıt kullanımı doğanın bize verdiklerini koruyabilmemiz ve insanlığın sorunsuzca yaşayabilmesi için gereklidir. 

Kağıt geri dönüşümünün faydaları nelerdir?

Kağıt dönüştürme sürecinin faydaları saymakla bitmez. Büyük bir ekosistemle uyumlu yaşayabilmek için dönüştürülmüş kağıt kullanımı, doğanın yaralarını sarmak için atılan ciddi adımlardan biridir. Gelin birkaç ana maddeyi birlikte inceleyelim ve geri dönüştürülen kağıt kullanmanız halinde doğada nasıl fayda sağlayacağımıza göz atalım;

Geri Dönüşüm Ağaçları Kurtarır

Daha az ağaç kesildiği için ormanların korunması en belirgin faydadır. Kağıdı geri dönüştürmenin en önde gelen nedeni, gezegen için hayati oksijen sağlayan ağaçları kurtarmaktır. Sadece 1 ton geri dönüştürülmüş kağıtla en az 17 ağaç kurtarabilirsiniz.

Yaban Hayatının Korunmasına Yardımcı Olur  

Geri dönüştürülmüş kağıt, güzel kuşların, böceklerin ve bu ağaçlarda yaşayan çok çeşitli vahşi yaşam ortamlarının korunmasına yardımcı olur. Bu da yaşamsal döngünün sürdürülebilmesi için faydalıdır. 

Daha Ucuz Maliyetlerde Kağıt Edinmemizi Sağlar  

Geri dönüşümlü ve geri dönüştürülmüş kağıtlar satın almak, daha fazla geri dönüştürülmüş malın üretilmesini teşvik eder ve geri dönüşüm endüstrisini sürdürür. Böylece hem daha fazla çalışan istihdam edilir hem de daha uygun kağıt üretim maliyetlerinden ötürü, kağıt çeşitleri daha düşük fiyata satın alınabilir. 

Daha Az Su Tüketimi Sayesinde Su Tasarrufu Yapılır

‘Yeni’ kağıt yapmak için çok miktarda su gerekirken, kağıt geri dönüşüm süreci bu önemli kaynağın çok daha azını kullanır. Geri dönüştürülen kağıt tekrar üretilirken bir çok işleme süreci atlanır ve bu sayede daha çevreci bir üretim gerçekleşir. 

Elektrik Tasarrufu Önemli Derecede Artar 

Yeni kağıt üretimi yapılırken kullanılan enerji kadar tüketim olmaz ve bu sayede de enerji tasarrufu gerçekleşir. Taze 1 tonluk bir parti yapmak yerine kağıt geri dönüşümü ile 400 kilowatt saatten fazla enerji tasarrufu sağlanır ve bu tasarruf edilen enerji ısıtma ve aydınlatma için evlerde veya iş yerlerinde kullanılabilir. 

Atık Gaz Oranını Azaltır

Atık gaz yeni üretime göre çok daha cüzi miktarlarda oluşur. Azaltılmış sera gazı emisyonu sayesinde doğaya zarar vermez. 

Daha Fazla İstihdam Yaratır

Kağıt geri dönüşüm endüstrisinde bir çok insan çalışmaktadır. Koleksiyoncular, ayırıcılar ve makine operatörleri bunlardan sadece birkaçıdır. Ne kadar çok geri dönüşüm yaparsak, o kadar çok iş olanağı doğar. 

Emsal Teşkil Eder

Kağıt, geri dönüşümü en kolay ürünlerden biridir. Bu nedenle şu anda geri dönüşüme dikkat etmeyenler için hem kolay hem de doğa açısından büyük bir adım olacaktır. Geri dönüşüm alışkanlığını yeni edinmiş ve gerçekten zor olmadığını gören insanların diğer eşyaları da geri dönüştürmeye başlama olasılığı çok yüksektir.

Basit adımlarla kağıt nasıl geri dönüştürülür?

Kağıdı geri dönüştürürken maksimum kazancı elde ederiz. Evde ve iş yerlerinde birkaç basit adım sayesinde, doğaya büyük katkıda bulunabilirsiniz. Bu sayede yeşil harekete dahil olabilir ve ekosisteme katkı saylayabilirsiniz. 

  • Kullanılmış kağıdı kendi arasında beyaz kağıt, gazete kağıdı, dergi kağıdı ve renkli kağıt olmak üzere 4 grup oluşturacak şekilde kağıt çöpleri hazırlayın. 
  • Bu kutuları yoğun kağıt tüketimi olan alanlara yerleştirin. 
  • Çalışanlarınızı ve çevrenizdekileri geri dönüştürülmüş kağıt kullanımı ve kağıt geri dönüşümü konusunda eğitin. 
  • Geri dönüşümlü veya geri dönüştürülmüş kağıtlar satın almayı tercih edin. FSC sertifikalı Anıl Kağıt Ürünleri’ni tercih edebilirsiniz. 
  • Kutular dolduğunda geri dönüşüm noktalarına atmayı ya da belediyelerin geri dönüşüm kağıtlarını toplayan birimlerine haber vererek toplanmasını sağlayın. 

Kağıdın nasıl geri dönüştürüleceğine ilişkin bu basit adımlar, yüzlerce ağacın kurtarılmasını sağlayacak ve yaşamak için daha yeşil bir gezegene sahip olmamıza yardımcı olacak. 

Geri Dönüştürülen Kağıt Çeşitleri Ve Fiyatları 

Anıl Kağıt olarak biz de doğa dostu üretime katkıda bulunuyoruz. Bu yüzden FSC sertifikalı ve geri dönüştürülmüş kağıtlar üretiyoruz. Geri dönüştürülen kağıt çeşitleri ve fiyatları için siz de www.anilkagit.com‘a tıklayarak geniş kağıt seçenekleri arasından tercihinizi yapabilir ve hemen sipariş verebilirsiniz. 

Related Posts