FSC Sertifikası Nedir ve Ne İşe Yarar?

Eski insanlar doğanın ne kadar önemli olduğunu çok iyi biliyorlardı. Fakat günümüze bakıldığında atalarımızın sözlerini pek dinmiş gibi durmuyoruz. Eski insanlar doğayı gözlemleyerek dört ana başlıkta doğanın oluştuğu en önemli elementleri sınıflandırmışlar. Hava, su, toprak, ateş… Genel anlamda bakıldığında bu dört element o dönem için bir özet niteliğinde kalmış diyebiliriz çünkü ekosistem bu kadar kısa bir şekilde özetlenemeyecek kadar kompleks bir yapıdadır. Bu karmaşık doğa zincirinde, kağıt üretimine bakacak olursak atalarımızın özetlediği şekilde kısaca açıklayabiliriz. Kağıt üretimi için gerekli olan hammadde yani ağaç, toprakta yetişir. Havaya, suya ve güneş ışınlarına gereksinim duyar. Kağıda olan yolculuğumuz da yetişen ağaçların işlenip çeşitli süreçlerden geçerek kullandığımız kağıt haline gelmesinden oluşur. Tüm bu süreçle kompleks doğa yapısı, aslında elimizde tuttuğumuz kağıtlarda saklıdır. 

Kullandığımız tüm kağıtlarda, hem doğanın işçiliği hem de işleme sürecinde çalışan kağıt fabrikalarının büyük emekleri vardır. Kimi FSC sertifikaları çevre dostu fabrikalar, doğadan aldıklarını yerine koymak için kesilen ağaçların sayısı kadar ağaç dikiyor, endüstriyel ağaç ormanları oluşturarak titizlikle ve özenle yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Bir kağıdı üretmek için, aldıklarından fazlasını veya en azından aynı miktarda geri koymak için uğraşan doğa dostu üreticiler, dünyanın bize verdiklerini de sonsuz bir kaynakmışçasına tüketmemek için ayrı bir özen göstermektedir. Anıl Kağıt olarak FSC sertifikalı üreticiler arasında olmaktan gurur duyuyoruz.

FSC sertifikası nedir? 

 

Kağıt üretimi için FSC sertifikası, kağıtların bağımsız şekilde sürdürülebilir ve çevre dostu olarak değerlendirildiğini ve belirlendiğini gösteren iyi bir göstergedir.  Orman Yönetim Konseyi (FSC), dünya ormanlarının sorumlu yönetimini teşvik eden bağımsız, hükümet dışı, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Dünya çapında sorumlu orman yönetimini teşvik etmek için en önemli girişimlerden biri olarak kabul edilmektedir. Yağmur ormanlarının korunmasına özel bir önem vermektedir. 

FSC Sertifikası Ne İşe Yarar? 

1993 yılında çevre grupları tarafından başlatılan FSC, iyi yönetilen ormanlar için uluslararası bir standart ve bu ormanlardan elde edilen kağıt, ahşap mobilya, zemin ve diğer ürünleri izlemek ve onaylamak için süreci yönetmektedir. FSC, ekolojik konular, eski büyüme ormanları, tarlalar, restorasyon, biyolojik çeşitlilik, yerli yaşam alanı, yerli halk hakları, kereste ve kağıt üretimi için sürdürülebilir ormancılığın birçok yönünü ele almaktadır.

FSC etiketi, bir ürünün kaynaklandığı orman ile tüketici arasındaki bağlantı zincirinin sertifikasını sağlar. Sürdürülebilir ormancılıkta yaygın olarak altın standart olarak kabul edilir ve yağmur ormanlarının korunmasının birçok alanında dünyayı ileriye taşımıştır.

FSC sertifikasının kriterleri, uygulanması oldukça pahalı olabilen kapsamlı kural oluşturma ve denetleme içerir. FSC sertifikasyonu daha yaygın hale geldikçe bu maliyetin düşecektir. Bu yüzden elde edilen ürün şu anda %35 oranda daha pahalıdır. Bu sebepten ötürü de birçok küçük üretici bu maliyeti karşılayamamaktadır ve FSC sertifikalı değildir. Tüketiciler olarak, sertifikasız üreticiler ve tedarikçiler seçmek tüm doğanın sağlığı ve dünyanın varoluş süresini uzatabilmek için çok önemlidir.

FSC Sertifikalı Ürünler 

İnsanlar, yaptıkları her şeyde çevre dostu olmanın önemini yavaş yavaş fark etmeye başladırlar. Bu yüzden çevre dostu üreticilerle çalışmak ve ürün tedarik etmek gerçek bir sosyal sorumluluk haline geldi. 

Anıl Kağıt olarak biz de FSC sertifikası ürünler üreterek doğaya katkıda bulunmaya özen gösteriyoruz. Gaia %100 Geri Dönüştürülmüş ürünlerimiz sayesinde hem atık kağıtları değerlendiriyoruz hem de doğadaki enerji, ağaç ve su tüketiminde tasarruf sağlıyoruz. Geri dönüştürülmüş kağıt üretiminin faydaları sayesinde, ekosistemin ciğerleri olan ağaçlarımızı kurtarıyoruz. 

Siz de doğaya karşı sorumluluklarınızı yerine getirmek istiyorsanız, geri dönüştürülmüş ve FSC sertifikasına sahip tedarikçileri tercih etmelisiniz. Hemen www.anilkagit.com‘a tıklayarak FSC sertifikalı ürünlerimiz arasından ihtiyacınız olan kağıt türünü seçip, sipariş edebilirsiniz. 

Related Posts