Afiş, Poster Veya İlanlar İçin Doğru Kağıt Nasıl Seçilir?

Afiş baskısında doğru kağıt seçimi çok önemlidir. İçerik ve tasarım, dikkat çeken bir poster için ne kadar önemli olsa da, doğru kağıdı seçmek de güçlü bir etki yaratmak için çok önemlidir.

Piyasada pek çok afiş kağıdı bulabilirsiniz. Fakat afişinizi nerede kullanacağız seçeceğiniz kağıdı da belirleyecektir. İşte afiş basımında kullanabileceğiniz birkaç önemli tüyo:

Afiş Sergileme Noktaları | Afiş Baskısı İçin Doğru Kağıdı Seçme Kılavuzu

Öncelikle afişlerinizi nereye asacağınıza karar vermeniz gerekiyor.  Afişlerini iç mekanda mı yer alacak yoksa dış mekanda mı? Eğer iç mekanda kullanacaksanız, hava şartlarından etkilenmeyeceğini var sayabilirsiniz. Böylece kalın kağıtlar yerine dijital baskıya uygun, ortalama gramajdaki kağıtları kullanabilirsiniz. İsteğe göre gramajlarını artırabilir, daha dayanıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Fakat dış mekanda kullanacaksanız, yağmur, kar, rüzgar, güneş ışınları ve insan tahribatı gibi çevresel faktörleri gözetmeniz gerekmektedir. Tüm bunları düşünerek %100 PP’den imal edilen yırtılmaz kağıt veya %80 atık mermer tozu ve %20 PE’den üretilen taş kağıt tercih edebilirsiniz.

Anıl Kağıt-Taş Kağıt

Afiş Kullanım Süresi | Afiş Baskısı İçin Doğru Kağıdı Seçme Kılavuzu

Afişinizi ne kadar süre kullanacaksınız? Afişiniz ne kadar süre dayanmalı? Bir hafta mı? Bir iki ay mı? İşte cevaplanması gereken kilit sorulardan biri de budur. Birçok insan uzun ömürlülüğü göz ardı eder. Bir afiş için ucuz ve dayanıksız kağıt kullanımı ilk aşamada cazip gelse de maalesef kısa ve uzun vadede size maliyet olarak tekrar geri dönecektir.

Uzun ömürlü dış mekan afişleri istiyorsanız, Yırtılmaz Kağıt veya Taş Kağıt tercih edebilirsiniz. Bu ürünler suya ve dış etkenlere dayanıklı kağıtlardır. Kısa süreli kullanılacak afişler için dikkatleri üzerine çekecek 80 g / m2 floresan kağıt kullanabilirsiniz.

              Floresan Kağıt

Görsel olarak kaliteli bir baskı elde etmek istiyorsanız, canlı renkleri ortaya çıkarmak için 200 g / m2 ve üzeri gramajlardaki kağıtlara ihtiyacınız olacaktır. Bu kağıt türleri, görselinizi en iyi şekilde ortaya çıkaracak ve kaliteli bir baskı elde etmenize yardımcı olacaktır.

Baskı Bütçesini Belirleyin | Afiş Baskısı İçin Doğru Kağıdı Seçme Kılavuzu

Bütçe her şeyden önemlidir. Bu da dikkate almanız gereken ince bir nokta; en iyi performansı bütçenize göre nasıl elde edebilirsiniz? Bu seçimi yaparken daha fazla baskı elde etmek için dış etkenlere uygun olmayan, gramajı düşük kağıtlar tercih ederseniz hem yapacağınız iletişim tüketiciye ulaşmayacaktır hem de yukarıda da değindiğimiz gibi daha fazla maliyet olarak geri dönecektir. Bu yüzden en ucuz seçeneği elde etmek isteseniz de, en iyi sonuç için doğru kağıt kalitesini tercih etmeye çalışın.

Eğer siz de afişiniz için doğru noktaları belirlediyseniz, hemen www.anilkagit.com adresine tıklayarak, hafta içi 09:00 – 18:00 saatleri arasında 444 2 883 numaralı telefonumuzdan bizi arayarak ya da info@anilkagit.com adresine e-mail atarak sipariş verebilirsiniz.

Birbirinden farklı kağıt çeşitlerimizi keşfetmek istiyorsanız instagram’dan (@anilkagit) bizi takip etmeyi unutmayın.

Related Posts