Yeşil Sadece Bir Renk Adı Değildir

Yeşil sadece bir renk adı mıdır? Küresel ısınma, sürdürülebilir ormanlar ve çevre dostu yaşam tarzları gibi hakkında sürekli duyduğunuz ve okuduğunuz tüm yeşil tasarım terminolojisi kafanız mı karıştı? Sürdürülebilir bir orman nedir ve benim için neden önemlidir? Küresel ısınma hakkında ne yapabilirim? Çevre dostu bir ev yaratmak bana çok pahalıya mal olacak mı? Gibi sorulaa yanıt mı arıyorsunuz?

“Yeşil” olmak, ihtiyaç duyulan yeni kereste miktarını azaltmaya yardımcı olacak mevcut mobilya parçalarını yeniden döşemek kadar basit olabilir. Veya mevcut ampullerinizi tasarruflu ampullerle değiştirmek, enerji kullanımınızı %75’e kadar azaltabilir. Kendi “yeşil tasarım” evinizi nasıl oluşturacağınıza dair daha fazla ipucu bulacaksınız.

Evinizde enerji kullanımını azaltmanın en hızlı yollarından biri, kullanılmadığı zamanlarda tüm elektronik cihazların fişini çekmektir. Bu öğeler kapatılsa bile güç kullanmaya devam eder. Tasarruflu ampüller iyi bir çözüm olsa da ne kadar az enerji tüketimi o kadar yeşil bir dünya demektir. Bu yüzden daha da iyisi, mümkün olduğunca fazla doğal gün ışığı kullanmayı deneyin. Mobilyalarınızı kapı ve pencere gibi ışık kaynaklarının yakınına yerleştirin. Mümkünse, bir koridora veya banyoya, aksi takdirde karanlık bir alanı aydınlatacak bir tavan penceresi açmayı deneyin.

Çoğumuz artık geri dönüşüm ihtiyacına aşinayız. Ancak, kağıt ve plastik ürünlerinizin yanı sıra eski kapıları, dolapları, döşemeleri ve yeniden yapılanmadan kalan armatürleri de geri dönüştürebileceğinizi biliyor muydunuz?Yeniden dekore etmeyi mi planlıyorsunuz? Dekorasyon planlarınız boyama içeriyorsa, kokusuz organik boyaları seçmeye çalışın. Bu çevre dostu boyalar, standart boya kadar çok renk seçeneğine sahiptir.

Mevcut sandalyeleri ve kanepeleri yeniden döşemek, yalnızca paradan tasarruf etmenin değil, aynı zamanda mevcut eşyaları yeniden kullanarak çevre dostu bir ev yaratma yolunda ilerlemenin çok uygun maliyetli bir yoludur. Eski bir sehpayı veya yemek masasını boyamayı veya eskitme işlemini deneyin. Yeni ahşap ürünler satın almanız gerekiyorsa, ürünlerin “yeşil” bir şekilde üretilip üretilmediğini kontrol edin. Bu, tutkal yerine çivi ve zımba kullanılması, herhangi bir döşeme malzemesinin organik, lateks veya yün olduğu ve ahşabın sürdürülebilir bir şekilde hasat edildiği anlamına gelir. Satıcı, üreticinin ahşabın sertifikalı sürdürülebilir bir ormandan geldiğini belirten bir mührü olup olmadığını size söyleyebilecektir. Mantar ve bambu gibi daha sürdürülebilir (hızlı büyüyen) malzemelerde mobilya ve hatta döşeme malzemesi dahil olmak üzere çoğu ahşap ürününü bulmak artık gerçekten daha kolay bir hal aldı. Sadece bu konuda biraz daha seçici ve araştırmacı olmanız gerekiyor.

Organik, genellikle gıda ile ilişkilendirdiğimiz bir terimdir. Ancak artık organik etiketin altına giren birçok ev ürünü vardır. Yatak takımları, pencere süsleri, yastıklar, örtüler ve kilimler gibi aksesuarlar mevcuttur. Organik ürünler biraz daha pahalı olabilir ama hepimizin aradığı daha temiz ve sağlıklı bir yaşam değil mi?

Çevreyi korumak hep pahalıya mı gelecek diye bir soru aklınızda belirmişse hemen cevaplayalım; Hayır. Çeşitli alternatifler mevcut. Mesela parafin mumlarınızı size daha temiz, daha uzun yanma sağlayacak soya mumlarıyla değiştirmek, kağıt havlu, tabak, peçete, not derfterlerini geri dönüşümlü ürünlerden seçmek, kese kağıdı yerine balmumundan yapılan keseleri tercih etmek gibi adımlar atabilirsiniz.

Yenileyerek, Yeniden Kullanarak ve Geri Dönüştürerek, ailelerimiz ve gelecek nesiller için daha sağlıklı bir çevre yaratmak için hepimiz büyük bir rol oynayabiliriz. Siz de Anıl Kağıt’ın çevre dostu geri dönüştürülmüş kağıtlarından kullanarak bu değişime ortak olun. www.anilkagit.com adresine tılayın, fark yaratmaya başlayın.

Related Posts