Lito Baskı

Lito baskı… Baskı operasyonlarınız için kağıt seçimi çok önemlidir. Pek çok kişi genelde baskının en önemli unsurunu dikkate almıyor. Doğru kağıdı seçmek kuşkusuz karmaşık bir iştir. Bu konuda yeterli bilgiye sahip değilseniz, aksi takdirde harika bir projeyi mahvedebilirsiniz.

Seçtiğiniz kağıt hakkında spesifik olduğunuzda, dikkate almanız gereken birçok unsur vardır. Birincil olan, kağıdın yüzeyidir, çünkü görünümünü, hissini ve basılabilirliğini yönlendiren budur. Bir insanı etkileyen ilk şey kağıdın görünüşüdür ve doğru malzemenin iyi bir izlenim bırakabileceği bilinen bir gerçektir.

Baskıya iyi bir girişle başlamak için, lito baskıda kullanılan kağıdın iki tip olduğunu bilmelisiniz: kaplamalı ve kaplamasız. Sayfaların mevcut olduğu boyutlar değişebilir. Bununla birlikte, temel kural, yazdırma prosedürünün karmaşıklığına bağlı olarak daha iyi bir kalitenin kullanılabileceğini belirtir. Yine de, bu biraz pahalı maliyetli olabilir.

Pek çok kişinin bilmediği bir başka bilgi de, baskının farklı kağıt türleri ile farklı şekillerde etkileşime girdiğidir. Yazıcının mürekkebinin kağıtla nasıl etkileşime girdiğini öğrenmeniz son derece önemlidir. Bunu kontrol etmek için bir kural yoktur. Temel olarak, kontrol etmek ve ardından kağıdın malzemesinin sonucunu görmek için “sahte baskı” kullanmanız gereken bir deneme yanılma yöntemidir.

Lito Baskı Örneği

Yine de deneme yanılma yöntemine başvurmak istemezseniz, görevi sizin için basitleştirelim. Kaplanmamış kağıt, kaplanmış kağıtla karşılaştırıldığında daha fazla mürekkebi emer. Bu, yazıcının iyi bir sonuç elde etmek için daha fazla mürekkep kullanması gerektiğini gösterir. Ancak kuşe kağıt, fazla mürekkep kullanmadan aynı sonucu elde etmenizi sağlayabilir. Parlak kaplamalı kağıt kullanarak canlı görünen basılı bir görüntü elde edebilirsiniz. Üretim söz konusu olduğunda, oldukça çabuk kuruduğu için kullanabileceğiniz en iyi malzeme türüdür. Ayrıca mat veya ipekten daha ucuz olan kuşe kağıt türüdür.

Yine de mat ve ipek; broşürler, kataloglar ve raporlar gibi iş uygulamaları için idealdir. Bu malzemeler genellikle, gerçek görüntünün lekelenmemesini veya işaretlenmemesini sağlayan kapatıcıyla ya da vernik ile kaplanır. Kaplanmamış kağıttan bahsetmişken, bu malzeme de sıradan kaplanmamış kağıda benzer özelliklere sahiptir, ancak burada bazı istisnalar bulacaksınız. Malzeme pahalılaşır ve bazen kaplanmış kağıttan bile daha maliyetli olur. Hatta kaplanmış olana kıyasla daha fazla mürekkebi emer. Bu detaylar baskınız için önemli unsurlardandır.

Artık, baskı alabileceğiniz kağıt türleri hakkında bir fikriniz var. Bu nedenle, baskı projenize uygun olanı seçtiğinizden emin olun. Siz de hemen www.anilkagit.com a tıklayın ve birbirinden farklı kağıt çeşitlerinden size uygun olanı seçin! En iyi kaliteyi yakalamak için dilerseniz bizi arayarak kağıt türleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Related Posts