Resim Sanatında Realizm Akımı

Realizm resim yapma tarzı, yaşamı ek bir yüceltme, drama veya duygu olmadan göründüğü gibi tasvir eder. Bu hareket, sanatçının yorumunu minimumda tutmaya çalışır. Fikir, yaşamı genellikle sıradan, vasat ve hatta çirkinlik içeren doğal ortamında sunmayı hedefler.

Realizm akımına mensup bir resimden çıkmış gibi görünen herhangi bir mesajın, zamanın o belirli anında gerçekte neler olduğunun doğrudan bir sonucu olması gerekir. Bununla birlikte, sanatçının bir olayın gerçekliğini anlamını veya kapsamını değiştirmeden daha açık bir şekilde iletmek amacıyla kompozisyon öğelerini manipüle etmesi bu üsluba uygundur.

Başak Toplayan Kadınlar

Bu resim tarzı, 1800’lerin ortalarında Fransa’da, o zamanın baskın Romantik hareketine bir tepki olarak ortaya çıktı. Fransız sanatçı Gustave Courbet, gerçekçi üslubun öncüsü olarak kabul edilir. Ünlü tablosu Ornans’ta Bir Mezar, bir akrabasının 1848 yılındaki cenazesini tasvir ediyor ve genellikle bu eseriyle realizm sanatsal üslubunu başlattığı kabul ediliyor. Gerçekçi resim tekniklerini eserlerine dahil eden diğer önemli sanatçılar arasında; Jean Baptist Simeon Chardin, Charles-Francois Daubigny, Francisco Goya, Winslow Homer, Edward Manet, John Singer Sargent ve Andrew Wyeth bunlardan sadece birkaçı.

Realizm Tarzında Resim Yapmanın İpuçları

  1. Kendinizi bir haber fotoğrafçısı olarak düşünün. İşiniz mutlaka bir davaya katılmak veya taraf tutmak değildir. Çalışmanız, ortalama bir kişi için günlük yaşamın bir anlık görüntüsünü doğru ve net bir şekilde iletmeyi içermelidir. Duygularınızın sizi, insanları pohpohlayıcı bir şekilde temsil etmeye teşvik etmesine izin vermeyin. Gerçekten orada olanı resmedin. Bu, gerçek bir sanatçı gibi görmeyi öğrenmek için harika bir egzersiz olabilir.
  2. Renk, orantı, perspektif ve diğer kritik unsurları mümkün olduğu kadar doğru temsil etmeye dikkat ederek gerçekçi bir şekilde boyayın.
  3. Realizm akımına uygun bir şekilde resim yapmaya müsait doğru malzemeyi kullanın. Yağlı ve akrilik boyalar baskın olma eğilimindedir ancak pastel, kurşun kalem, keçeli kalem veya kalem ve mürekkeple denemeler yapmakta yanlış bir şey yoktur.
  4. Sarı ve kahverengi çeşitleri gibi doğada hakim olan toprak renklerini kullanmakla başlayın.

Siz de hemen www.kagito.com ‘a tıklayarak birbirinden keyifli sanat ürünleri arasından size uygun olanı hemen seçerek Realizm akımına yeni bir soluk getirebilirsiniz. Çalışmalarınızı daha da farklı kağıtlarla yapmak isterseniz o zaman www.anilkagit.com adresine tıklayarak farklı renk ve dokularda kağıtları çalışmanıza özel olarak seçebilirsiniz.

 

Related Posts