Hızlı çizme sanatı: Eskiz 

Eskiz bir çizim tekniğini olarak bilinse de aslında sözlük anlamı olarak ön çalışma, taslak olarak dilimize Fransızca’dan geçmiştir. Bir sanatçının, çalışmasına başlamadan önce, ortaya çıkaracağı eseri modellemesi demektir. Eskiz, genellikle bitmiş bir iş olarak tasarlanmayan, hızla yürütülen bir serbest çizim şeklidir. Sanatçı daha sonra kullanmak için bir fikir çizebilir, geliştirebilir, bir görüntüyü veya prensibi grafiksel olarak göstermenin hızlı bir yolu olarak kullanabilir. Çoğunlukla, daha sonra kullanılmak üzere görsel verileri kaydetmek için iki boyutlu bir düzlemde yapılır. Ön özetleme aşaması olan eskizler, son olarak boyanmadan veya süslenmeden önce farklı fikirlerin denenmesine ve bir kompozisyon oluşturulmasına yardımcı olur. Yani bir nevi kroki olarak da adlandırabilir ve özetleyebiliriz. 

Eskiz, sanatçıların bir konunun önemli unsurlarına odaklanma yeteneğini keskinleştirmeye yardımcı olan bir tekniktir. Çizim için kalem, tebeşir ve pastel gibi kuru ortamlar tercih edilirken, grafit kalemler, odun kömürü, kalem ve mürekkep de kullanılır. Hızlı bir suluboya çalışması veya hatta modellenmiş kil, geniş anlamda eskiz olarak kabul edilebilir. Fakat çizim için en yaygın platform kağıttır. Bununla birlikte, karton, plastik, deri, tahta ve tuval gibi diğer bazı malzemeler de amaç için kullanılır.

 

Eğer, boş zamanlarınızda karalamalar yapmaktan hoşlanıyorsanız veya fikirlerinizi ifade etmek için resim çizmeyi tercih ediyorsanız, o zaman sanata ilk adımınızı atmışsınız demektir. Bu yolda kendinizi geliştirmek istiyorsanız iyi eskizlerle yola çıkmanız gerekebilir. İyi bir eskizinin temel ihtiyacını karşılamak iyi bir kağıt ya da eskiz defteri edinmekten geçer. 

Farklı dokularda ve boyutlarda bir seçim yapmayı deneyin

Boyut, dikkate alınması gereken en önemli kriterlerden biridir. Yeni başlayanlar için, A5 eskiz defteri ideal bir seçim olacaktır çünkü A4 gibi çok geniş değildir ve elde kolayca taşınabilir. Sık sık çizim ve eskiz yapan biriyseniz, A4 türü gibi daha büyük bir boyut kullanılabilirsiniz. Çizim için daha geniş bir alana sahiptir. Böylelikle detaylar için daha geniş çalışmalar yapabilirsiniz. 

Doğru Kağıt Ağırlığını Belirleyin

Ağırlık dikkate alınması gereken başka bir unsurdur. Eskiz yapan bir öğrenciyseniz, hafif olanı almak en ideal olanıdır. Tek bir yerde eskiz yapan bir sanatçıysanız, o zaman ağır olanı tercih edebilirsiniz. Böylelikle bir tablonun üstüne kolayca yerleştirebilir ve hareket ettirmek zorunda kalmadan rahatça çizim yapabilirsiniz. Bu sayede kayma problemi yaşamazsınız.

Yapacağınız Çalışmaya Göre Doğru Kağıt Rengini Belirleyin

Çiziminize ve kaleminizin rengine bağlı olarak, en iyi çiziminizi ortaya çıkaran renklerde kağıt seçmelisiniz. Bazı kağıtlar beyaz, krem ​​rengi, açık sarı veya siyah olarak sunulabilir. Çizimlerinizi en iyi vurgulayan kağıt rengini seçmeniz, muazzam detaylar ortaya çıkarmak için atlanmaması gereken unsurlar arasındadır. 

Avant-Garde Basic Beyaz Eskiz Defteri (23×32 cm, 160 gr)

 

Avant-Garde Siyah Eskiz Defteri (13×19 cm, 140 gr)

Eskiz Defterleri ve Fiyatları

Eskiz yaparak birbirinden güzel eserlerin temelini atmak istiyorsanız, Avant-Garde markamızın yüksek kaliteli çizim defterlerinden tercih edebilirsiniz. İster www.avant-garde.co adresinden ister www.kagito.com adresinden isterseniz de hepsiburada.com’dan ulaşabilirsiniz. Hemen tıklayın siparişinizi verin ve ince detaylarıyla fark yaratan çizimler yapmaya başlayın!  

Related Posts