Duygularınızı İfade Etmenin En Renkli Yolu; Suluboya ve Suluboya Yaparken Dikkat Etmeniz 4 Ana Kural

Resim yapmak aslında bir iletişim şeklidir. Bu bazen monolog bazen de bir dialog olabilir. Bir ressam kimi zaman kendi iç dünyası üzerinden kesitler anlatabilir kimi zaman topluma faydalı olmayı seçebilir kimi zaman da duygularını yansıtmak için “sanat için sanat” yaparak yeteneklerini sergilemek isteyebilir. Böylece dolaylı olarak da olsa hem monolog hem de dialog olarak iletişim kurulabilir. 

Resim, kelimenin tam anlamıyla birçok resim çizenin ya da ressamın günlük yaşamını, yaşamak ya da arzulamak istedikleri bir şeyle ilgili görüntü yakalamaktır diyebiliriz. Böylelikle soyut veya gerçekçi olabilecek vizyonlarını tam anlamıyla yakalarlar ve anlatmaya çalışırlar. 

Eğer siz de sulu boya resim yaparak, kelimelerle anlatamadığınız duygularınızı dışarıya farklı bir şekilde aktarmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gerekenleri sizler için listeledik. 

İşte suluboya resim yapmak isteyenler için birkaç önemli tüyo: 

1. Uygulama Uygulama Teknikleri

Pratik yapmanız önemlidir, ne kadar çok tekrarlarsanız o kadar çabuk ustalaşacaksınız demektir. Mesela bir gölgelendirme çalışması yapmak istediğinizde, pratikte istediğiniz mükemmel gölgeyi elde etmek için eklemeniz gereken tam su miktarını sıklıkla tekrar yaparak öğrenebilirsiniz. 

2. Karıştırma Teknikleri

İhtiyaçlarınıza göre çeşitli renkleri karıştırarak palette farklı tonlar oluşturabilirsiniz. Dört ana rengi karıştırarak birçok farklı renk elde edebilebilirsiniz. Ya da suyla seyrelterek saydamlık efekti verebilir, böylece anlatmak istediğiniz duyguları, yaşamınızdan bir kareyi ya da arzuladığınız bir dünyayı kendinize özgü olarak karakterize edebilirsiniz. Fakat tüm bunları yaparken, doğru malzemeleri doğru miktarlarda karıştırmanız çok önemlidir.

3. Fırça Çeşitleri

Farklı türde ve boyutlarda fırça kullanmayı öğrendiğinizden emin olun çünkü fırça kullanımı bu boyama türünde ustalaşmak için en önemli becerilerden biridir. Anlatmak istediklerinizi kağıt üstünde ifade ederken, ancak ve ancak farklı fırçaları tanıyarak ve onları ustalıkla kullanmayı öğrenerek ifade edebilirsiniz!

4. Kağıt Çeşitleri 

Suluboya yapmak için en önemli kriterlerden biri suluboya kağıdıdır diyebiliriz. Suluboya tekniğine ilk adımlarını atanlar için kağıt genellikle fotokopi kağıdı diye adlandırdığımız serüvenle başlar ve önemsenmeyen bir kıstastır. Fakat profesyonel seviyede suluboya yapmak istiyor ve detaylarla fark yaratmak istiyorsanız, doğru kağıt seçimi listenin en başında olmalıdır. İyi bir kağıt, pratik ve yetenekle harikalar yaratabilirsiniz. Sıcak pres, soğuk pres ve pürüzlü kağıt olmak üzere farklı çeşitler arasından yapmak istediğiniz suluboya resmine özel çeşitli tekniklerle üretilmiş kağıtlardan satın alarak eserinizde fark yaratabilirsiniz. 

Suluboya Kağıt Çeşitleri ve Fiyatları

Avant-Garde ürünlerimiz arasındaki 140 gr, 160 gr, 200 gr ve 350 gr ağırlığındaki kağıtlardan dilediğiniz gramajı seçip satın alabilirsiniz. Ayrıca %20 ve %100 pamuktan üretilmiş ürünlerimiz arasından ihtiyacınıza göre seçim yapabilirsiniz. 

Siz de hemen www.anilkagit.com‘a veya avant-garde.co adresine girerek istediğiniz ürünü anında sipariş edebilir, doğru malzemelerle harika suluboya resimleri yapmaya başlayabilirsiniz.

Related Posts