Pamuktan Kağıt Nasıl Üretilir? Pamuk Tarlalarından Kağıda!

Yıllar boyunca farklı tekniklerle ve farklı ham maddelerle kağıt üretimi yapılmıştır. Günümüzde endüstriyelleşmiş modern üretim teknikleriyle seri şekilde kağıt üretilmektedir. Modern üretim tesisleri, kolay işlenebilmesi sebebiyle odun hamurundan yapılan kağıtlar üretmeyi tercih ederler.

Odun hamuruna geçiş, 18.yy’a dayanmaktadır. Pamuktan ve paçavradan üretilen kağıtların çok maliyetli ve kolay üretilememesinden dolayı farklı teknikler denenmiştir. Artan nüfus ve kağıda olan ilgi çeşitli ihtiyaçları karşılayamadığı için, farklı birçok yöntem denense de istenilen sonuç elde edilememiştir. İlk olarak Rene de Reamur, arıların kovanlarının yapısını incelediğinde, kovanın mimarisinin kağıdın hammaddesine çok benzediğini fark etmiştir ve bitki, paçavra ve odundan kağıt üretilebileceğini ileri sürmüştür. Friedrich G. Keller ise bu fikirden yola çıkıp odun liflerini kullanarak kağıt yapan bir makinenin patentini almıştır. Böylelikle odun hamurundan seri kağıt yapılması fikrinin temelleri atılmıştır ve günümüze kadar gelişerek ulaşmıştır.

Artık hızlı ve ucuz kağıt üretme sorununa çözüm bulmuş olsak da, yeni problemler açığa çıkmaya başladı. Doğanın bize verdiklerini ona saygılı bir şekilde kullanmanın yollarını arayan çalışmalar yapılıyor ve yapılmaya devam ediyor. Fakat geriye dönüp baktığımızda hem kaliteli hem de doğa dostu bir kağıt üretmenin yolu yine pamuktan geçiyor.

Çevreci Ve Sürdürülebilir Bir Çözüm Olarak: Pamuk

Pamuk denince akla ilk gelen tekstil sektörü oluyor. Kıyafet üretiminin başlıca ham maddelerinden biri olan pamuk, çok değil bundan 300 sene önce kağıt üretiminde kullanılıyordu. Doğal ve sürdürülebilir bir malzeme olan pamuk, hem hızlı büyüyen hem de çok bakım gerektirmeden üretilen kaliteli bir malzeme olduğu için artık günümüzün teknolojisiyle de tercih edilen bir ham madde haline geldi.

Pamuktan üretilen kağıtlar, dünyanın en gözde sanat ve baskı kağıtlarından biri olma yolunda hızla ilerliyor. Yumuşak dokusu ve asitsiz yapısı sayesinde mürekkep ve boya emilimi yüksektir. Bu sayede pamuktan yapılmış kağıda uygulanan çalışma diğer kağıtlara göre daha canlı ve tok bir görüntü verir. Bu yüzden akrilik ve sulu boya gibi teknikler kullanan ressamların tercihi genellikle pamuktan üretilmiş sanat kağıtlarından yanadır.

%100 Pamuktan Üretilen Kağıdın Avantajları

1.Doğal Renkler

Yüksek konsantrasyonlarda asit içerebilen odun hamuru esaslı kağıdın aksine, pamuklu kağıt asit içermez, bu da mürekkebi daha iyi emdiği anlamına gelir. Böylece pamuklu kağıtlar diğer kağıtlara göre daha zengin görünür ve doğal rengini korur, bu da üzerine baskı yapmak için idealdir.

2. Çevre Dostu

İçeriğinde bulunan liflerinden dolayı, birçok kez geri dönüştürülebilir bir üründür. Her geri dönüştürülmüş pamuklu kağıtta, üretimde harcanan enerji ve ham madde evreleri atlanır böylece hem tasarruf edilir hem de doğaya maksimum düzeyde katkıda bulunulur.

3. Arşiv Kalitesi

Pamuklu kağıt, odun hamuru esaslı kağıda göre hem daha sağlam hem de kolay yıpranmayan bir yapası vardır. Pamuktan yapılan kağıtta kayda değer solma, renk değişikliği veya bozulma görülmez. Bu yüzden arşiv için en uygun kağıt türü pamuktur.

Doğa Dostu Earth-Care %100 Cotton

FSC sertifikalı bir kağıt firması olarak, doğa dostu Earth-Care %100 Cotton ürünümüz sayesinde doğaya en yüksek verimlilikle katkıda bulunuyoruz. Tamamen saf pamuktan üretilen bu ürünün çeşitli uygulamalarını Avant-Garde sanat ürünlerimizde görebilirsiniz.

Diğer ürünlerimizi incelemek için hemen www.anilkagit.com adresimize tıklayın, birbirinden farklı renklerdeki en kaliteli kağıt çeşitlerimizi inceleyin ve arzu ettiğinizi hemen sipariş edin.

Related Posts