Karbon Kağıt Ve Karbonsuz Kağıt Kullanımı Ve Türleri

Hem karbon hem de karbonsuz kağıt, herhangi bir elektronik cihaz olmadan belgelerin kopyalarını yapmak için kullanılabilir. Hem nasıl yapıldıkları hem de kullanımları açısından her türde farklılı kağıtları inceleyeceğiz. Genel olarak, 3 parçalı karbonsuz kağıt, karbon kağıt alternatiflerinden daha popüler bir seçenektir.

Karbon kağıdı, elektronik olmayan belge kopyalamanın en bilindik klasik yöntemidir. Bir tarafı genellikle karbon içeren koyu, mürekkep benzeri bir maddeyle kaplanmıştır. İlk belge üzerinde yazılan yazıyı alttaki kopyalara geçirir.

Karbon kağıdı ilk olarak 19. yüzyılda stil yazarı adı verilen patent ile kullanıldı. Birkaç yıl sonra, başka bir mucit, işlevinin bir parçası olarak karbon kağıt kullanan bir daktilo makinesi yarattı. Böylece karbon kağıdı, karbon kağıdı kullanan daktilo sayesinde popülaritesini artırdı.

İngilizce kısaltması NCR kağıdı olarak da bilinen karbonsuz kağıt, karbon kağıda göre daha iyi ve daha popüler bir alternatiftir. Leke tutmaz, biyolojik olarak parçalanabilir ve aktarımı daha kolaydır. Ayrıca, üstteki kopyanın altındaki sayfalarda bir kopya bırakan kimyasal reaksiyonu oluşturmak için bir kalemden gelen baskıya dayanır.

Bir belgenin iki kopyasını yapmak için, kağıtların üst kısmı beyaz ve altta renkli ikinci bir sayfa olacaktır. Bu işleme iki parçalı veya kopya denir. Üç kopya yapmak için, beyaz bir üst sayfa ve hemen altında iki renkli sayfa vardır. Bu tarz ürünlerin üçlüleri ve dörtlüleri de bulunmaktadır. Günümüzde bu tarz ürünler basit usül vergi koçanlarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Bazen kullanıcılar on veya daha fazla kopya yığınına ihtiyaç duyar. Bunu NCR kağıtla yapmak kolaydır. Karbonsuz kopya kağıdı, son kullanıcıya ped veya kitap olarak harmanlanmış olarak sağlanır. Tutkal veya zımba kullanılarak setlere bağlanırlar. Gevşek setler veya sürekli sabit, yazıcılarda yaygın olarak kullanılır.

3 parçalı karbonsuz kağıt, üç yaprak kağıt içerir. İlki, orijinal kopyası olan sayfadır. Tabakanın alt kısmı, renk oluşturucuları içeren bir mikrokapsül tabakası ile kaplanmıştır.

Üst taraf, ana kağıt tabakasındaki renk oluşturucu ile kimyasal olarak reaksiyona giren alıcı bir tabaka ile kaplanmıştır. Sayfanın altında, mikrokapsüllü bir transfer katmanı, kopyayı son sayfaya aktarır.

Üçüncü sayfa veya CF sayfası setin altındadır. Üst taraf, üzerindeki tabakadaki mikrokapsül renk oluşturucu ile reaksiyona giren alıcı katmandır. Alıcı katman, çoğunlukla aktif killer kullanılarak üretilir.

Karbonsuz kağıt çoğunlukla makbuzların kopyalarını yapmak için kullanılır. Bilgisayar sistemlerinin arızalanması durumunda yedekleme işlemi görevi görür. Bu kağıt seçenekleri ayrıca faturaları, hizmet biletlerini, satış siparişini ve satın alma siparişlerini aktarmak için kullanılır. Karbonsuz kağıt, modern sanatçılar tarafından bir resme başlamak için yüzey olarak kullanılır.

Karbon kağıdın bazı özel kullanım yerleri vardır. Polis kanıt makbuzları için karbon kağıdı kullanılır. Cezaevi mahkumlarının mektup veya diğer notları yazarken karbon kağıt kullanmaları gerekir, böylece cezaevinde bir kopyası olur. İş formları, satın alma siparişleri ve faturalar için karbon kağıdı sıklıkla kullanır. Ayrıca bankalar ve küçük firmalar karbon kağıdının en çok kullananları arasındadır.

Karbon kağıdı, dövme sanatçıları arasında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Sanatçılar çizim tasarımlarını uygulayabilir ve üzerinde çalışırken müşteriye gösterebilir, gerektiğinde değişiklikler yapabilir. Kağıt nemlendirilir ve karbon bir dış çizgi bırakmak için cilde bastırılır. Müşteriler ayrıca dövme yaptırmak istedikleri bir tasarım veya mesajı getirebilir ve karbon kağıdı aktarabilir.

Karbon kağıdının birbirinden farklı çeşidini sizler için inceledik. Siz de farklı kağıt çeşitlerini incelemek isterseniz hemen www.anilkagit.com sitesine tıkayın ya da bizi mesai saatlerimiz içerisinde bilgi almak için 444 0 883 nolu telefondan arayabilirsiniz.

 

 

Related Posts