Kağıt Türleri İle Çalışma Yapacaklar İçin 17 Değerli Bilgi

Kağıt türleri ile çalışma yapacaklar için harika bir rehber hazırladık. Çizim, baskı ve kaligrafi, sanat kağıdı vb. gibi çeşitli faaliyetlerin yürütülmesinde kullanılan çeşitli kağıt türleri bulunmaktadır. Kağıtların, çok farklı boyutlarda, kalınlıklarda, yüzeylerde ve ayrıca farklı kalite kalıcılık ve dayanıklılık dereceleri vardır. Bazı türler sadece belirli türde işler için kullanılır. Örneğin baskı kağıtları akriliklerle kullanılabilir ya da grafik kağıtları çizim için en idealidir.  Kağıdı kullanım amaçlarınıza göre kağıt gruplarını sizler için derledik. Hangi çalışma için hangi kağıtları kullanacağınıza dair bu hap bilgiler, başlamadan önce sizlere yardımcı olacaktır. 

1. Sanat Kağıdı

Bu, her iki tarafı kaolin ile kaplanmış, pürüzsüz, çok parlak, kuşe bir kağıttır. Takvim, broşür, dergi kapakları, etiketler, kitap ceketleri vb. yapımında kullanılır. Ayrıca çizim için en uygun ürünlerden bir tanesidir.

2. Bond Kağıt

Plaka yüzeyi verilmiş güçlü bir baskı malzemesidir. İyi bir dayanıklılığa ve güce sahiptir. Sertliği iyidir ve iyi bir silme kalitesine sahiptir. Aynı zamanda mükemmel bir mürekkep emme kalitesine sahiptir. Çizim, baskı, antetli kağıt, dergi, defter, broşür vb. Yapımında kullanılır. Üzerine suluboya ve kalıcı kalemler kolaylıkla kullanılabilir.

3. Banka Kağıdı

Bazıları renkli olsa da genellikle beyaz, ince, pürüzsüz, hafif bir kağıttır. Kağıt para üretmek için kullanılırlar.

4. Kahverengi Kağıt

Büyük gerilme mukavemetine sahip güçlü, devetüyü renkli bir tabakadır. Zarf yapmak, defterleri kaplamak ve eşyaları sarmak için kullanılır.

5. Kurutma Kağıdı

Çiçek üretmek için idealdir. Oldukça güçlü ve parlaktır.

6. Kartuş Kağıdı

Güçlü, ağır ve dokuludur. Çizim, baskı, kitap kapakları ve poster çalışmaları için kullanılır.

7. Karbon Kağıdı

Bir tarafı veya her iki tarafı kuru bir mürekkeple kaplanmış ince bir malzemedir. Orijinal belgelerin aynı kopyalarını üretmek için kullanılır.

8. Karton

Çeşitli renklerde ve ağırlıklarda gelen daha kalın, daha sert bir malzemedir. Kutu, kitap ve ambalaj yapımında kullanılır.

9. Kapak Stoğu

Dergi, broşür, kitapçık vb. Ciltlemek için kullanılabilecek herhangi bir ağır kağıttır.

10. Fotokopi Kağıdı

Bu kağıt türü, fotokopi işleri için kullanılır. Fotokopi makineleri ve faks makineleri için idealdir. 

11. Dokulu Kağıt

Bu türün bir tarafı dokulu ve diğer tarafı düzdür. Tabakalama yöntemiyle desen verilir ve farklı kullanım alanları vardır.

12. Gazete Kağıdı

Bir süre sonra kahverengimsi bir renge dönüşen zayıf, gri renkli kağıttır. Gazete, el ilanı, defter, telefon rehberi, prova baskı vb. Üretmek için kullanılır.

13. Şeker Kağıdı

Pirinç kağıdı gibi çok emicidir. Baskı, boyama vb. için çok iyidir. Çoğunlukla siyah ve gridir.

14. Duvar Kağıdı

Duvar dekorasyonunda kullanılan, birden çok renk veya çiçek desenleri ile kaplanmış kağıt türüdür.

15. Hasır Tahta

Bu çok sağlam, gri renkli sert bir tahtadır. Saman hamurundan yapılır.

16. Antik Kağıt

Bu tür pürüzlü veya mat yüzeyli, iyi yığın ve opasiteye sahip bir baskı kağıdı türüdür.

17. Aydınger Kağıdı

Anıl Kağıt Aydınger Kağıdı

Bu, görüntüleri bir yüzeyden diğerine izlemek veya aktarmak için kullanılan güçlü, hafif, şeffaf bir kağıttır.

Birbirinden farklı türü sizler için inceledik. Siz de yapacağınız çalışmaya uygun kağıt türlerini bu rehberi dikkate alarak dilediğiniz kağıt türünü www.anilkagit.com‘dan ulaşabilirsiniz. Hemen tıklayın ve seçiminizi yapın. 

Related Posts