Renklerin ve Baskının İlkelerini Anlama


Dört renkli baskı, bugün baskı süreçlerinin önemli bir bileşenidir. Ticari baskı şirketleri, yalnızca teknoloji yoluyla değil, uzmanlık yoluyla da renklerin kullanımını en üst düzeye çıkarmaya devam etmektedir.

Baskı makinesi üreticileri, baskıları olduğundan daha zengin ve renkli hale getirmek için devrim niteliğinde yollar aramaya devam ediyor. İşlerin ilerleyişinde, tam renkli baskılar artık daha kaliteli ha
le geldi. 

Tasarımlarınızı çevrimiçi olarak tam renkli olarak nasıl sipariş edebileceğinizi ve yazdırabileceğinizi anlamak için bir bilim adamı olmak gerekmez. Ancak, elinizde gerçekten yüksek kaliteli tam renkli bir baskı işi olup olmadığını anlamak başka bir konudur. Bazen, tam renkli bir baskıyı değerlendirmek, göründüğünden daha fazlası olabilir.

Baskılara bakmak ve bunları karşılaştırmak çok basit gibi görünse de bilmeniz gereken bazı kavramlar var. Bu fikirler, tasarımlarınızda, baskı projelerinizde, renkli baskı şirketi seçiminde ve sahip olduğunuz baskıların incelenmesinde yardımcı olacaktır.

Dört Renkli Baskının Gerçek Tonları

Çoğu insanın bildiğinden daha fazla dört renkli baskı var. Bu bilgileri 4 renkli baskılarınızı almak için kullanabilirsiniz. Baskı şirketleri ve benzerleri şeyler için seçim yapma konusunda size yardımcı olacaktır.

CMYK

Dört renkli baskı, baskıda kullanılan dört renk mürekkebi ile ilgilidir. CMYK veya camgöbeği, macenta, sarı ve siyah olarak bilinen bu dört renk, çok sayıda renk tonu oluşturabilir. Bu renklerin bir kombinasyonu, renk tayfının geniş bir gamını kaplar ve böylece adı geçen dört renkten fazlasını oluşturur.

Bu mürekkeplerin farklı yoğunluk seviyelerini kağıt üzerinde karıştırarak renkleri yeniden oluşturacaktır. Pigmentleri karıştırma işlemine oldukça benzer. Sarı ve maviden oluşan bir tüpe sahip olduğunuzu hayal edin, sarının farklı kısımlarını mavi ile karıştırdığınızda her zaman farklı bir renk elde edersiniz.

Işık

Işık, baskılarınız için iki şekilde çalışır. İlk olarak ışık, baskılarınızda renklerinizin canlılığını ortaya çıkarır. İkincisi, gün ışığı ve yapay ışık baskıları etkileyebileceğinden, ışık yazıcılar için önemlidir. Işık kaynağı önemlidir çünkü renk eşleştirme ve karşılaştırmada etkilenebilir. Akarak gelen ışığın biraz kırmızımsı veya sarı olduğunu ve nihayetinde üretilen renkli baskıların türünü etkileyebileceğini hayal edin. Yani tam renkli bir baskı uzmanı değilseniz, rahat nefes alabilir ve bu faktörün gitmesine izin verebilirsiniz.

Kağıt Pürüzsüzlüğü

Saf ve canlı renkler istiyorsanız, pürüzsüz yüzeyli bir kağıt size bunu verecektir. Bunun nedeni, kağıdın düz ve eşit yüzeyinin ışığı kolayca çekmesi ve yansıtmasıdır.

Dokulu kağıt veya pürüzlü liflere sahip olanlar ışığı kırma eğilimindedir. Bu, ışığın her yöne yansıyarak renklerin seyreltilmiş ve düz görünmesini sağladığı anlamına gelir. Bu durumda renk doğruluğunu korumak veya elde etmek zordur.

Renk Doğruluğu

Renk doğruluğu ancak belirli bir seviyeye kadar elde edilebilir. Ekranda gördüğünüzün, baskılarınızda tam olarak ne veya nasıl göreceğinizin %100 garantisi yoktur. Monitörler kağıttır, ikisi de farklı ortamlardır. Baskı makinelerinizin uzmanlığı ve kalibrasyonu ile yazıcınız, baskılarınız için en iyi renkleri ortaya çıkaracaktır.

 

Related Posts