Grafik Stiline Göre Kağıt Çeşitleri

Grafik tasarımda bir projeye başlarken üzerinde çalışacağınız grafik tasarım stili kadar o projede kullanacağımız kağıdın çeşidi de önemlidir. Seçilen kağıt, tasarımı en ince detayına kadar ve en doğru şekilde göstermeli, tasarımın vereceği mesajı en etkili biçimde yansıtmalı.

Kurumsal kimlik, reklam afişi ya da dekorasyon için yaratıcı bir çalışma mı yapacaksınız? Hepsi kağıt seçiminizi etkileyecek önemli unsurlar.

Gelin hep birlikte hangi grafik tasarım stili ile hangi kağıtlar kullanılmalı daha yakından inceleyelim. Seçtiğiniz stil markanın ya da ürünün mesajını yansıtacak nitelikte olmalı. Tabii sadece marka değil seçeceğiniz stil bir tasarımcı olarak sizi ve vizyonunuzu da yansıtacak. Geleneksel misiniz, zarif, minimalist misiniz, cesur musunuz…

Uygulayacağınız grafik tasarım stilini seçmeden önce gelin hep beraber şu stillerin üzerinden bir geçelim.

Art Deco

Düz kağıtlar, renkli kağıtlar

Art Deco çizgilerin, zikzakların ve hareketli geometrik şekillerin yer aldığı bir tasarım stilidir. Film afişi, çizgi romanlar ya da kitap kapakları gibi, daha çok sanatsal çalışmalarda kullanılan bir türdür. Kalın eğriler, keskin çizgiler ve airbrush’ın hakim olduğu Art Deco çalışmalarda genellikle çizerin hayal gücü ön plandadır. Gerçek ile hayalin harmanlanmasıyla ortaya çıkan çalışmalardır. Yoğun ve hareketli çizgi kullanımı sebebiyle dokusuz, düz, detayları net gösteren, gözü yormayacak kağıt türleri tercih edilmelidir. Kullanılan renklere ve kullanılacak amaca göre mat ya da kuşe kağıtlar kullanılabilir.

Swiss/International

Desenli kağıtlar, düz kağıtlar, renkli kağıtlar

Kısaca Swiss design olarak bilinen bu stil tasarıma yeni bir soluk getirerek grafik tasarımın gelişmesinde büyük rol oynayan bir stildir. Okunaklılık ve sadeliği temsil eden bu stilde çoğunlukla Sans-Serif tipografisi kullanılır. Görsel + yazı kombinasyonun yer aldığı Swiss stili ile hazırlanan görseller bir iletişim aracı olarak kullanılır. Dolayısıyla görselde verilmek istenen mesajı ne bir şekilde aktarılmasını sağlayan kağıtlar kullanılmalıdır. Sadelik ve okunaklılık ön planda olmasına rağmen görselde verilmek istenen mesaja bağlı olarak dokulu kağıtlar, düz kağıtlar, renkli kağıtlar tercih edilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu verilmek istenen mesajı en net şekilde aktaracağınız kağıdı seçmektir.

Flat

Desenli kağıtlar, düz kağıtlar, renkli kağıtlar, mat kağıtlar, kuşe kağıtlar

Günümüzün en önemli ve en güncel grafik tasarım stillerinden biri olan Flat, minimalist bir stile sahiptir. Genellikle dijital dünyanın bir parçası olarak karşımıza çıkan Flat stil posterler, broşürler, bilgi veren açıklayıcı dokümanlar, kurumsal kimlik çalışmaları, davetiyeler gibi alanlarda karşımıza çıkmakta. Kullanım alanı çok geniş olduğundan kullanılacak kağıt çeşidi herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Kullanılacak yere ve amaca uygun olacak herhangi bir kağıt seçilebilir. Örneğin broşürler için düz, kuşe kağıt, davetiyeler için desenli ve mat kağıt tercih edilebilir.

Grafik tasarım stiliniz ne olursa olsun projeleriniz için en uygun kağıt çeşitleri farklı renk, doku ve gram alternatifleri ile Anıl Kağıt’ta sizleri bekliyor. Size en uygun kağıdı seçmek için www.anilkagit.com adresini ziyaret edin.

 

 

 

 

 

 

Related Posts