Fantazi kağıt nedir? Hangi alanda kullanılır?

Fantazi kağıt, 60gr/m2 – 800gr/m2 gibi geniş bir aralıkta bulunabilen lüks segment kağıtlara verilen isimdir. Türkiye’de yaygınlaşması 1980 sonrası olan bu tür kağıtlar, her geçen gün daha fazla talep görmektedir. 1. Hamur, Kuşe gibi ürünlerden farklı olarak özel bir sonuç elde etmek ve fark yaratmak isteyen kişilerin tercih ettiği fantazi kağıt grubu ürünler, geniş bir seçenek ortaya koymaktadır. Tek tarafı veya çift tarafı özel olarak dokulu olan desenli fantazi kağıtlar, kırtasiyeden etiket sanayiye geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Bu tür fantazi kağıtlar arasında en çok kullanılan ve bilinenleri Tuale desen, Zenit desen ve Deri desendir. Bu ürünlerle beraber şirketimizin 2005 yılında kurmuş olduğu tescilli markası Colessia serisinde 40 çeşit desenli fantazi kağıt bulunmaktadır. 120gr/m2’den 400gr/m2’ye kadar 40 çeşit desen seçeneği onlarca renk ve gramajla düşünüldüğünde Colessia, Türkiye’nin en geniş desenli fantazi kağıt seçeneğini sunan marka olarak ön plana çıkmaktadır. Colessia’nın premium ürünlerinin yanı sıra yine şirketimiz tarafından 2015 yılında piyasaya sürülen Prolux markalı ekonomik segment desenli fantazi kağıtlar, matbaa sektörü profesyonellerinin beğenisini toplamaktadır. Fantazi kağıt grubunda en çok talep gören bir diğer ürün çeşidiyse Japon Bristol’dür. Kuşesiz olmasına rağmen özel üretim teknikleri aracılığıyla pürüzsüz ve yumuşak dokulu olması sağlanan bu ürün, dijital baskıdan ofset baskıya geniş bir alanda talep görmektedir. Japon Bristol ürünler Colessia markasında Taiga serisiyle yer almaktadır. Aynı zamanda Prolux markasının Japon Bristol’ü de hızla artan bir talep görmektedir. Fantazi kağıt grubu ürünlerde bir diğer ürün çeşidi özel kaplamalı kağıtlar ve kartonlar olarak ön plana çıkmaktadır. Sedefli kağıtlar davetiye sektöründe yoğun kullanılırken soft touch kaplamalı Plike ürün serisi yüksek kalite arayan ve özel işler üreten kutu üreticilerinden tekstil etiketi üreticilerine geniş bir yelpazede talep görmektedir.

Tüm dünyada kağıt ve karton tüketimi azalırken fantezi kağıt tüketiminin hızla artması, fantezi kağıt ürün grubunun fark yaratan özel işler için tercih edilen bir malzeme oluşundan kaynaklanmaktadır.

Related Posts