2021 Yılının Pantone Rengi: Ultimate Gray ve PANTONE 13-0647 Illuminating

Bu yılın Pantone Rengi belli oldu; Ultimate Gray ve PANTONE 13-0647 Illuminating. PANTONE Color Institute, Pantone kartelasındaki yılın rengini belirlerken renkleri birbirinden zorlu testlere tabi tutuyorlar. Testler derken aslında kimyasal testler, dayanıklılık vb gibi testlerden bahsetmiyoruz. Renklerin insanların üzerindeki etkilerinden bahsediyoruz. Psikoloji, sosyoloji ve ekonomi gibi farklı bilim dallarından faydalanılarak titizlikle yapılan değerlendirmeler ve analizler sonunda her yılın son ayı olan Aralık ayında ertesi senenin rengini tüm dünyayla paylaşılıyor.

Renkler belirlenirken yukarıda bahsettiğimiz gibi alanlarda uzmanlaşmış kişiler dünyadaki her coğrafyayı titizlikle analiz ediyorlar. En çok rağbet gören tatil rotaları, eğlence sektörü, gerçekleşecek spor etkinlikleri, teknolojik yenilikler, her gün daha da ilerleyen oyun sektöründeki gelişmeler ve sosyo-ekonomik koşullar geniş bir analiz süzgecinden geçerek detaylıca inceleniyor. Böylelikle ortaya çıkan sonuçlara göre bir senenin trend rengi belirleniyor. 

2019’da İsviçreli bir psikoloğun gerçekleştirdiği küçük bir hakem grubundan oluşan çalışmada 125 katılımcı, ruh hallerini çeşitli renkler ile eşleştirmiş. Bu eşleştirmelerin sonunda da “Neşe” sarı rengi ile bağdaştırılmış. 2020 yılında ise 30 ülkeden 4.600 katılımcının araştırmada verdiği cevaplara göre sarı renk, güneşle bağlantı kurularak neşe ve mutlulukla ilişkilendirilmiş.

İlk Defa 2 Renk Seçildi: Ultimate Gray ve PANTONE 13-0647 Illuminating

2021 Pantone Rengi Örnek Çalışmaları

2020’nin çok zor şartlarda geçtiğini var sayarsak, Pantone Color Institute 2021 yılı için neşe ve mutluluğun rengi sarıyı seçmiş ve bu sene ilk defa sarının yarına farklı bir renk daha belirlemiş; Ultimate Gray 

Bu birbirine tezat yaratan iki renk için ön yargılarımızı bir kenara bırakmak gerekebilir her ne kadar zor olsa da derin araştırmaların sonucu bu senenin umut ve neşe kaynağı rengini ortaya koyuyor. Sarı ve gri renkleri her ne kadar da biraz enteresan bir ikili gibi duruyor olsa da farklı objelerde, tasarım ürünlerinde vb birçok şeyde kullandıkça keyifli çalışmalar ortaya çıkacak gibi duruyor. 

PANTONE Başkan Yardımcısı Laurie Pressman’ın verdiği demeçte “Yılın Pantone Rengi, küresel kültürümüzde olup biteni yansıtıyor ve insanların o rengi arayışlarında karşılık bulacağını umduklarını ifade ediyor.” Dedi. Umarız bu yıl bu renklerin enerjisi tüm dünyayı sarar ve tüm insanlığın arayışlarına karşılık verir. 

“Renkli” bir yıl olsun dileklerimizle…