Uçurtma Müzesi

Uçurtma meraklısıysanız o zaman uçurtma müzesi sizin için harika bir deneyim olacak. Peki uçurtma uçurmayı sever misiniz? Çeşitli şekil, renk ve büyüklükteki uçurtmalar sizi hep büyüler mi? Cevabınız evet ise, Ahmedabad’daki Uçurtma Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Sanskar Kendra Uçurtma Müzesi’nde bulunan Ahmedabad’daki en eşsiz müzelerden biridir ve elli yılda inşa edilmiş olağanüstü bir nadir uçurtma koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

1985 yılında kurulan müze, yalnızca masmavi gökyüzünü süslemek için değil, aynı zamanda nadir koleksiyon örnekleri olarak öne çıkan bu benzersiz şekilde hazırlanmış uçurtmalara elli yıldan fazla bir süredir özenle değer veren Bhanubhai Shah’ın bir buluşudur.

400 parça kağıttan hazırlanmış uçurtmalardan eşsiz renklerdeki uçurtmalara kadar, Ahmedabad Uçurtma Müzesi, Ahmedabad’ın en önemli turistik yerlerinden biridir.

Rivayete göre, Şah Bey sadece uçurtma uçurmayı değil, onları toplamayı da çok severmiş. Nadir ve eşsiz uçurtmalar toplamak onun hobisiydi ve bu hobiden hareketle kendisinin ve diğer uçurtma meraklılarının koleksiyonlarını sergileyebilecekleri bir alan açmayı planladı. Müze, 22’ye 16 metrelik dev uçurtmalardan en küçük uçurtmaların bazılarına kadar uzanan bir koleksiyona sahiptir.

Polietilen, naylon, pamuk ve kağıt gibi farklı malzemelerden üretilen uçurtmalar, her yıl dünyanın dört bir yanından aileleri ve uçurtma tutkunlarını içeren binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Uçurtmalar ayrıca benzersiz ayna çalışmalarını ve blok baskılarını da sergilemektedir ve turistler için büyük bir cazibe merkezi oluşturur.

Geleneksel Hint tasarımlarının yanı sıra, müze ayrıca en cömert şekilde tasarlanmış ve dekore edilmiş uçurtmalardan birine ev sahipliği yapmaktadır. Büyüleyici Japon uçurtmalarından altıgen Rokoku da bu müzede sergilenmektedir. 

Müzede sergilenen tüm uçurtmaların yanı sıra, uçurtmalar hakkında kısa bilgiler ve tarihsel açıklamalar da bulunuyor. Uçurtma uçurmak Hindistan’ın en eski sporlarından biri olduğundan, zenginleştirici bir deneyim için müzeyi ziyaret etmek şart.

Uçurtma kültürü Hindistan, Çin veya Japonya’da olduğu kadar ülkemizde gelişmiş bir kültür olmasa da bizde de hem festivaller hem de uçurtma müzeleri bulunuyor. Siz de bu kültüre bir katkı sağlamak isterseniz, hemen www.anilkagit.com’dan birbirinden güzel kağıtlar arasından seçim yaparak bir sanat eseri ortaya çıkarabilir ve gökyüzünü renklendirebilirsiniz. 

Related Posts