Mona Lisa: Dünya’nın En Ünlü Tablolarından Biri

 


Mona Lisa ile Leonardo Da Vinci, ‘İtalyan Rönesansı’ döneminde yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren İtalyan bir ressamdır. Leonardo’nun en ünlü tablosu “Mona Lisa”, dünyada birçok çalışma, analiz, inceleme ve parodiden geçen ikonik bir yağlı boya çalışmasıdır. Günümüzde de popülerliğini koruyan Mona Lisa on altıncı yüzyılda yapıldı ve tamamlanması dört yıl sürmüştür.

“Mona Lisa”, Floransalı zengin ipek tüccarı Francesco del Giocondo’nun karısı Lisa del Giocondo’nun portresidir. Resim, Giocondo çiftinin yeni evinin mülkiyetini ve ikinci oğulları Andrea’nın doğumunu kutlamak için Vinci’ye görevlendirildi. Ve ünlü Mona Lisa tablosu doğdu. İtalyanca’da ‘Mona’ kelimesi, İngilizce’deki Ma’am veya Madam’a benzer şekilde bir “hanımefendi” hitabı için kullanılır.

“Lisa Gherardini’nin Portresi” olarak da popüler olan “Mona Lisa”, Lisa’yı kollarını ihtiyatlı bir şekilde katlanmış olarak dik otururken gösteren yarım uzunlukta bir portredir. Gözleri, boynu, göğüsleri ve elleri parlak bir renge sahiptir. Gözleri gözlemciye bakar, bir bakıma onunla sessiz ve onurlu bir iletişim kurar. Parlak yüz, koyu bir arka planda ve saç, gölgeler, peçe vb. gibi diğer karanlık unsurların etrafına boyandığı için çok çekici bir portredir. Kompozisyon belirsiz bir etki uyandırır ve Lisa’yı erdemli bir kadın ve sadık bir eş olarak tasvir eder. Ek olarak, Lisa’nın hafif gülümsemesindeki bulanık çerçeve, zarif duruş, ilahi özün bir dokunuşu ve sakinlik, Leonardo’nun hem karakterini hem de mükemmel çalışma tarzını gösterir.

“Mona Lisa” sergilendiği ilk günden itibaren çok popüler bir tablo olmasına rağmen, 1911’de resmin askıda kalmaya devam ettiği Paris’teki Musée du Louvre’dan çalınmasıyla daha fazla ilgi gördü. Müze çalışanı olan hırsız, iki yıl sonra tabloyu satmaya çalışırken yakalandı. Da Vinci’nin bu ihtişamlı tablosu 500 yılı aşkın bir süredir varlığını sürdürmektedir. Şuanda da Musée du Louvre’da tüm ihtişamıyla sergilenmektedir.

Siz de sanat tablolarına düşkünseniz sanatın ihtişamı evinize Anıl Kağıt ile ulaşsın. Hemen www.anilkagit.com’u ziyaret edin, seçtiğiniz tabloya en uygun kağıdı seçin.

 

 

Related Posts