KAHVE İLE RESİM SANATI

Kahve ile resim ne kadar da ayrı gibi duruyor değil mi? Kahve kültürümüzde oldukça derin köklere sahip bir içecek. Fakat bu günlerde kahve sadece içilmiyor, kahve ile resimler hatta muhteşem tablolar da yapılıyor. ‘’Hiç kahveyle resim ve tablo mu yapılır canım! Demeyin, kahve ile resim ve tablolar yapabilirsiniz. İster profesyonel sanatçı olun ister amatör sanatçı olun fark etmez kahveyi de sanatınızda kullanabilirsiniz.

Resimlere ilham ve renk veren kahve aslında daha öncelerden resim sanatındaki yerini çok öncelerden almıştı. İnceltmelerde ve gölgelendirmelerde kullanılan kahve bazı tekniklerin gelişmesiyle resim sanatına tamamen hâkim olmasını da başardı.

Kahve Kokan Tablolar - CoffeeMag - Türkiye'nin İlk ve Tek Ulusal Kahve  Kültürü Dergisi       

Kahve ile Resim Nasıl Yapacağım?

Bunun için öncelikle kahvenizi hazırlamanız gerekli. Elinizde bir fırça ve tuval yeterli olacaktır. Demlemiş olduğunuz kahve ile renk tonlarını da ayarlamanız mümkündür. Bunun için farklı kahve çekirdeklerinden farklı demleme yöntemlerini kullanabilirsiniz. Kahvenin koyu bir renk almasını isterseniz, çok kaynatmanız gerekir. Ayrıca kahve yaparken kahvenin miktarını azaltarak veya arttırarak renkleri koyulaştırabilirsiniz. Temel olarak sulu boya ile resim yapmaya benzese de suluboyadan farklı olarak renkler kâğıt üzerinde kurudukça daha açık renklere dönüşecektir. Bu yüzden renklerin daha sonrasında açılacağını düşünerek resmetmeniz gerekir. Aynı yağlı boya da kullanılan metot gibi de kahveye su ekleyerek kıvamını artırabilirsiniz.

Ayrıca kahve ile resim yapmadan önce bir kâğıda eskiz yöntemi ile çizim yapmak işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Bu eskiz çiziminden sonra kahve ile boyama yöntemine geçebilirsiniz.

Siz de kahveyle birkaç deneme yapmak veya bu sanatın evinize ulaşmasını isterseniz, hemen www.anilkagit.com ‘u ziyaret edin, kahve ile resim yapmak için en uygun kağıdı seçin.