En Popüler 5 Resim Akımı

En popüler 5 resim akımı diyince aklınıza neler geliyor? Sanat dünyasındaki terimleri etkili bir şekilde anlamak ve kullanmak için bilinmesi ve öğrenilmesi gereken 5 ana resim tekniği vardır. Bunlar; barok, kübizm, dışavurumculuk, izlenimcilik ve minimalisttir.

Barok:

Barok resim tarzı, Roma’da ortaya çıkan ve genellikle dini bir temaya sahip veya mahkeme hayatı etrafında merkezileşen konular içerir. Barok resimler, resimlerdeki ayrıntıların bolluğu ve aynı zamanda bir ihtişam duygusu ile karakterize edilebilir. En popüler Barok Ressamlar:

Anthony Van Dyck

Paul Rubens

Vermeer

Claude Lorrain

Baciaccia

Agostino Carracci

 

Kübizm

Kübizm, 20. yüzyılın başlarında popüler hale gelen bir stildir. Kübist resim tarzı soyuttur, burada resmin teması görselleştirilebilir, ancak nesneler parçalanır ve cansız temsiller halinde yeniden birleştirilir. Kübizm ile sanatçı, izleyiciye konuyu çok sayıda bakış açısıyla göstermeye çalışır. Kübizm, genellikle bu resim tarzının yenilikçilerinden biri olan Pablo Picasso resimleriyle ilişkilendirilir. Bir diğer ünlü kübist sanatçı ise Georges Braque’dır.

 

Dışavurumculuk

Ekspresyonist hareket 1905 civarında Almanya’da ortaya çıkan bir akımdır. Popüler İzlenimcilik resim stilinin aksine, dışavurumculuk, izleyiciye ressamların dünya ve konular hakkındaki görüşlerini sunmaya çalışır. Bu, sanatçıların duruma ilişkin kendi yorumu olan, genellikle gerçekliği çarpıtan ve izleyicilere daha fazla duygusal bir etki sağlayan bir görüntü yaratır. Dışavurumcu hareket, yoğun duygu veya endişeyi temsil eden ve ifade eden resimlerle tanınır.  Vincent Van Gogh, Edvard Munch, Salvador Dali, Henri Matisse en bilinen dışavurumcu sanatçılardır.

 

İzlenimcilik

İzlenimci sanat hareketi, 19. yüzyılda Paris’te başlayan bir harekettir. Empresyonist tarz, ışığın, renklerin ve zamanın geçişinin konuyu nasıl etkileyebileceği gibi günlük nesnelerin ince ayrıntılarını vurgular. Bu stil genellikle görünür fırça darbelerine, açık renklere, ana renklere ve küçük fırça darbelerine odaklanır. Empresyonist sanatçılar denince akla ilk gelen isimler; Edgar Degas, Claude Monet ve Pierre Auguste Renoir’dır.

 

Minimalist

Minimalist resim tarzı Amerika’da ortaya çıkan ve başlangıcından bu yana çok eleştiriye maruz kalan bir tekniktir. Boyama stili minimal detaylar içerir, dahil edilen detaylar genellikle kesin, sert fırça darbeleriyle temsil edilir ve genellikle geometrik formlar içerir. Bu stillerin renk paleti genellikle sınırlı miktarda karıştırılmamış ana renk içerir. Resim stili, yedekte olan ve en temel biçimlerine indirgenmiş bir şeyi temsil eder. En popüler Minimalist Sanatçılar ise Frank Stella, Ad Reinhardt ve Robert Morris olarak bilinmektedir.

Peki ya siz hangi tarza daha yakınsınız? O zaman tarzınızı yansıtmak için siz de www.kagito.com‘ a tıklayarak en kaliteli resim defterlerinden birini seçerek tarzınızı yansıtın….

Related Posts